Płyta żerańska

Płyta żerańska – wszystkie najważniejsze informacje

Jako producent wyrobów betonowych oferujemy Państwu niezawodny produkt jakim jest płyta żerańska w wyjątkowo korzystnych cenach. Nasze płyty żerańskie są wykorzystywane na budowach w całej Polsce do budowy stropów w różnych budynkach.

Zapraszamy do kontaktu! Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania o płyty żerańskie i pomożemy w wyborze.


Można się z nami skontaktować mailowo pisząc na: biuro@sdzelbet.pl. Można też zadzwonić pod numer telefonu 604 437 438.


Co to jest płyta żerańska?


Płyty żerańskie (tzw. "Żerań") to prefabrykowane płyty kanałowe stropowe. Starszym czytelnikom mogą się kojarzyć z czasami budownictwa z "wielkiej płyty".
Płyty stropowe kanałowe żerańskie to płyty zbrojone o stałej wysokości - najczęściej to 24 cm. Składają się z tzw. półki dolnej i półki górnej, które są ze sobą połączone pionowymi środnikami oddzielającymi kanały. Kanały z kolei to podłużna pustka w płycie. Celem kanałów jest zmniejszenie ciężaru płyty kanałowej żerańskiej.
Standardowe szerokości płyty żerańskiej to 90, 120 i 150 cm.
Konstrukcja płyt żerańskich sprawia, że mogą podpierać się na ścianach nośnej o odpowiedniej grubości. Przyjmuje się, że minimalne oparcie płyty żerańskiej powinno wynieść 8 cm.
Żerań to strop kanałowy zrobiony z betonu klasy C. A dokładniej C 20/25 i stali zbrojeniowej.


Zastosowanie płyt żerańskich


Płyta żerańska bardzo dobrze sprawdzi się w budynkach o dowolnej liczbie kondygnacji. Specyficzny kształt płyt (podłużne krawędzie) pozwala eliminować ryzyko tzw. "klawiszowania" poprzez monolityczne zespolenie płyt betonem.
"Żerań" jest najpopularniejszy w budownictwie mieszkaniowym. Jest również z powodzeniem wykorzystywany w budowach na przykład urzędów, czy budynków przemysłowych.


Płyta żerańska - zalety


Poniżej prezentujemy główne zalety stropów z płyt kanałowych - tutaj "płyta żerańska":


Tani koszt płyty żerańskiej


Płyty żerańskie są aktualnie jedną z najtańszych opcji do budowy stropów. Niski koszt to przede wszystkim cena samej płyty żerańskiej. Poza tym dochodzą stosunkowo nieduże koszty montażu - który jest uznawany za prosty. O tym więcej za chwilę.


Łatwy montaż i wytrzymałość


Kolejną zaletą powyższych materiałów występujących w tej formie, formie „Żerania”, jest wytrzymałość i szybkość w stawianiu budowy dzięki nim.
Montaż płyt żerańskich nie wiąże się z wielką pracą ludzką, chociaż wymaga wykorzystania dźwigu.
Płyty żerańskie pozwalają na natychmiastową kontynuację prowadzenia prac budowlanych zaraz po ich ustawieniu. Płyty żerańskie same stają się podporą w prowadzeniu kolejnych działań. Przeszkodą dla nich nie są też warunki pogodowe, co zmniejsza poziom ryzyka inwestycji.


Brak konieczności realizowania prac mokrych


Budynki konstruowane z wykorzystaniem stropu żerańskiego nie muszą mieć wykonywanych elementów monolitycznych - a więc wspomnianej pracy mokrej. Jeśli wymiary budynków są dopasowane do standardowych szerokości płyt żerańskich, to nie będzie potrzeby wykonywania czasochłonnych i kosztownych elementów monolitycznych.


Podpory montażowe są zbędne


Nośność stropu żerańskiego sprawia, że nie potrzebuje podpór montażowych. To z kolei pozytywnie wpływa na koszty i czas budowy oraz na prostotę prac montażowych. Oszczędności widać zwłaszcza przy większych stropach.


Odporność na klawiszowanie


Płyty żerańskie nie powodują osadzania i podnoszenia się płyt, czyli tzw. „klawiszowania się płyt”.


Gładka powierzchnia


Powierzchnia płyt żerańskich jest gładka, co ułatwia przyszłe prace wykończeniowe.,/p>

Cena płyty żerańskiej


Płyta żerańska to jeden z najbardziej opłacalnych materiałów budowlanych wykorzystywanych w budowie stropów.
Jak już wspomnieliśmy, płyta żerańska to oszczędność roboczogodzin oraz sprzętu i materiałów. Nie są potrzebne m.in. podpory montażowe i beton do wykonania nadlewki.
Koszt stropu żerańskiego zależy od jego powierzchni oraz od kosztu transportu.
Cena płyty żerańskiej zależy od:  • rozpiętość płyt - tańsze są płyty o przeciętnej rozpiętości. Płyty małe i duże są z kolei droższe;

  • szerokość płyt - im szersza płyta, tym tańszy koszt za m2;

  • ilość płyt - lepszy załadunek samochodów to niższy koszt transportu;

  • wielkość otworowań - liczba i rozmiary otworów w płytach żerańskich mogą podnieść ceny płyty żerańskiej nawet o 40%Zapraszamy do kontaktu!


Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania o płytę żerańską i pomożemy w wyborze.Można się z nami skontaktować mailowo pisząc na: biuro@sdzelbet.pl. Można też zadzwonić pod numer telefonu 604 437 438


Pozostały asortyment


Oferujemy nie tylko płyty żerańskie! Zapraszamy również do zapoznania się z naszymi innymi produktami:Powiązane frazy: płyty kanałowe, płyty stropowe, montaż stropu, szybkość montażu stropów kanałowych, strop żerański, płyta stropowa, płyty SPK, płyty strunobetonowe, stropy gęstożebrowe