Mury oporowe prefabrykowane

Mury oporowe prefabrykowane – najważniejsze informacje

Mury oporowe to element budownictwa, pozwalający przenosić napór danego obiektu (czy to konstrukcji, czy innego materiału, choćby sypkiego jak ziemia lub piasek) na podłoże na którym są ustawione. Są to samodzielne elementy, których użycie, właściwości i montaż jest znany każdej firmie budowlanej, czy osobom prywatnym chcącym poeksperymentować ze zmianą wyglądu swojego terenu.

Czym są mury oporowe prefabrykowane?


Mury oporowe prefabrykowane, to stabilizujące elementy konstrukcyjne. Dokładniej mówiąc, to obiekty, które mają utrzymywać w ryzach nacisk z jednej strony, na drugą i nie pozwolić rozsypać się tej napierającej. Taka sytuacja to na przykład ustawienie tych murów między różnymi poziomami wysokości dwóch nawierzchni, gdzie choćby parking jest położony niżej od drogi. Masa ziemi mogłaby się rozpadać w kierunku takiego parkingu, jednocześnie obniżając stabilność chodnika ustawionego wyżej. Mury oporowy ma tutaj za zadanie być granicą między powierzchnią chodnika, a niżej ustawioną powierzchnią parkingu, by utrzymać ziemię pod chodnikiem.
Najczęściej spotyka się dwa rodzaje murów oporowych. Typy L i T. Nazwy biorą się od kształtu danego muru, który może być środkiem swojej podstawy (odwrócone T) lub jego zakończeniem (jak w literze L).
Oprócz powyższych, mury oporowe występują też jako proste bloki, które układamy dowolnie, a nie tylko w linii prostej. W tej sytuacji są one jednocześnie samym murem, jak i podstawą. Takie rozwiązanie nie wymusza na nas myślenia o nakładających się na siebie podstawach, jeśli chcemy ograniczyć osuwanie się ziemi nie w linii prostej, ale w przypadku wpisania się w rysunek prostokąta. Wtedy bloki mogą tworzyć dwie ściany prefabrykowanych murów oporowych.

Mury oporowe prefabrykowane i ich zastosowanie


Mury oporowe mogą być stosowane nie tylko przez duże firmy, które stawiają je jako na przykład zabezpieczenie dróg, ale także w użytku osób prywatnych. W ich przypadku, mowa głównie o wzmocnieniach dotyczących ogrodów, gdzie stabilizują one niepewne punkty (jak skarpy). Mury oporowe prefabrykowane stosuje się również do sytuacji niestandardowych, gdzie obciążenia nie są równomiernie rozkładane.
Ta część murów oporowych, która jest wykorzystywana przez osoby prywatne, często spełnia też inne wymogi. Takimi mogą być ozdobne mury, czyli nie będące wprost „L-ką”, a mające zróżnicowany wygląd zewnętrzny. Najpopularniejsze są oczywiście te ze ścianami prostymi, mającymi głównie jedynie stabilizujący cel zastosowania. W tym miejscu warto jednak podkreślić, że każdy ich typ, ustawiony na danej długości, świetnie się ze sobą komponuje.

Zalety murów oporowych prefabrykowanych


Podstawową zaletą murów oporowych jest szybki montaż. Kolejną: wysoka funkcjonalność, która pozwala nam na ustawienie ich w różnych miejscach, gdzie nadal w pełni spełnią swoją rolę.
Większość murów oporowych charakteryzuje się wysokim stopniem wytrzymałości w relacji do czasu montażu. Wytrzymują one obciążenie naporem na nie na poziomie nawet 25 kiloniutonów na metr kwadratowy.

Montaż murów oporowych


Montaż tego środka stabilizującego jest jego największą zaletą. Prostota zastosowania, a także czas w którym jesteśmy zdolni wykonać takie zadanie, zazwyczaj przerastają inne rozwiązania. Trzeba tylko pamiętać o podstawach, czyli tym, że sam mur też musi stać na czymś stosunkowo stabilnym. Podłoże na którym te bloki są obok siebie ustawiane, musi być równe na całej długości na której chcemy ustawić je w rzędzie. Do ustawiania murów zależnie od wielkości w ogromnej większości przypadków będzie potrzebny dźwig z uwagi na ich ciężar. „L-ka” o wysokości 120 cm, 50 cm długości i 50 cm szerokości, będzie ważyć około 240 kilogramów.