Płyta żerańska

Płyta żerańska – wszystkie najważniejsze informacje

Rozpoczynając budowę lub zakładając firmę budowlaną, trzeba powiększać swoją wiedzę na różnych polach. Ważna jest historia budownictwa, czyli jak budowano kiedyś masowo i dla pojedynczych klientów i jak to się zmieniało po dziś dzień. W ten sposób lepiej znamy rynek na którym się obracamy i jesteśmy w stanie podjąć kroki w kierunku rozwoju w przyszłości. Jednym z zakresów naszych zainteresowań muszą być sprawy materiałowe. W tym artykule wyjaśnimy kilka kwestii dotyczących płyty żerańskiej (tzw. „Żerania”).

Co to jest płyta żerańska?


Czym są płyty żerańskie i co warto o nich wiedzieć? To prefabrykowane kanałowe płyty stropowe, to inaczej właśnie „płyty żerańskie”. Są one stropem kanałowym, który jest zrobiony z betonu klasy C. A dokładniej C 20/25 i stali zbrojeniowej.

Zastosowanie płyt żerańskich


Płyty żerańskie stosuje się rzecz jasna w budownictwie. Głównie chodzi tu o budownictwo mieszkaniowe, z czego są one najbardziej znane. To ten typ płyt był używany w dawnym budownictwie mieszkaniowym. Płyty żerańskie poprawiły od tej pory swoją skuteczność i trwałość. Także trzeba pamiętać, że ówczesne budynki wciąż służą swoim właścicielom, wbrew temu o ile gorsza była technologia budownicza kilkadziesiąt lat temu.
Nie ma tutaj jednak ograniczenia, ponieważ budownictwo na przykład urzędów, czy budynków przemysłowych może korzystać z tego materiału w równie efektywny sposób.

Płyta żerańska - zalety


Główną zaletą powyższych materiałów występujących w tej formie, formie „Żerania”, jest wytrzymałość i szybkość w stawianiu budowy dzięki nim. Płyty żerańskie pozwalają na natychmiastową kontynuację prowadzenia prac budowlanych, zaraz po ich ustawieniu. Można pracować na nich bezpośrednio po nim. Oznacza to też, że wytrzymują one wtedy ciężar i same stają się podporą w prowadzeniu kolejnych działań. Przeszkodą dla nich, nie staną się też warunki pogodowe, co zmniejsza poziom ryzyka naszej inwestycji.
Postęp technologiczny, spowodował, że obecnie płyty żerańskie nie powodują osadzania i podnoszenia się płyt, czyli szerzej znanego terminu „klawiszowania się płyt”.

Montaż płyty żerańskiej


Popularność temu typowi płyty, przynosi przede wszystkim montaż. Jej zamontowanie jest wyjątkowo szybkie, co pozwala ukończyć większą liczbę budynków w ciągu roku, a jak wiadomo zapotrzebowanie na nie, wciąż nie spada. Innym pozytywnym aspektem tego materiału budowlanego, jest brak konieczności ustawiania podpór montażowych. Obniża to to nam tym samym nie tylko czas, ale i koszt, bo wyłącza ten element z planów naszej budowy.