Stropy prefabrykowane

Stropy prefabrykowane

Stropy prefabrykowane są coraz popularniejsze na placach budów w całej Polsce. Dlaczego?

Głównie ze względu na ich niski koszt oraz znaczne zmniejszenie pracochłonności i ryzyka popełnienia błędu przez pracowników.

Wszystko dzięki temu, że prefabrykaty są wytwarzane w fabryce pod fachowym nadzorem i z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Gotowy do wykorzystania strop trafia następnie na plac budowy.
Tymczasem w przypadku tradycyjnych stropów elementy, takie jak: belki, pręty zbrojeniowe, płyta betonowa są obrabiane bezpośrednio na placu budowy.

Co to są stropy prefabrykowane?

Stropy prefabrykowane są to stropy, które są przygotowywane fabrycznie. Na plac budowy trafiają już jako gotowy produkt, który może być właściwie od razu wykorzystany w pracach budowlanych.
Jednym z kluczowych etapów budowy stropu prefabrykowanego jest wylewanie betonu. Jeśli za realizację tych prac odpowiada niedostatecznie kompetentna ekipa, mieszanka betonu może pozostawiać wiele do życzenia, czego efektem może być rychłe pękanie stopów wymagające kosztownych prac remontowych. Biorąc pod uwagę ograniczony dostęp do fachowców, a także to, że coraz modniejsze jest budowanie domu w przeciągu jednego sezonu, bardzo popularne są stropy z prefabrykatów rodzaje, które umożliwiają znaczące skrócenie prac budowlanych.
Na czym polega to rozwiązanie? Prefabrykaty to nic innego jak elementy, które zostały wykonane uprzednio w zakładzie produkcyjnym i trafiły na plac budowy gotowe do montażu. A zatem, na plac budowy trafią gotowe wyroby betonowe obejmujące zbrojone płyty, pustaki niezbędne do wypełnienia wolnych przestrzeni, wieńce czy też deskowanie. Ekipie budowlanej pozostaje połączyć te elementy w całość, czyli trwały i solidny strop.

Jakie zalety posiadają prefabrykowane stropy?

 1. Stropy prefabrykowane pozwalają skutecznie skrócić czas budowy domu – gdyż ich przygotowanie ma miejsce w fabryce, a nie dopiero na placu budowy.
 2. Konstrukcja stropów prefabrykowanych jest stosunkowo prosta. W większości przypadków wystarczy wykorzystać HDS, czyli hydrauliczny dźwig samochodowy.
 3. Prefabrykowane płyty stropowe to mniejsze ryzyko popełnienia błędów – jak już wspomnieliśmy, ich przygotowanie leży po stronie profesjonalnego producenta.
 4. Wygoda dla projektantów i spore możliwości w projektach domów.
  Producent wyrobów betonowych, jak SD Żelbet, udostępnia obszerną dokumentację z pełną prezentacją cech technicznych. Znajdują się tam gotowe tabele doboru z wykresami i oprogramowaniem. Dzięki temu projektant nie musi samodzielnie liczyć, jaka będzie dopuszczalna rozpiętość, ugięcie stropu, obciążenie ścianek działowych i tak dalej.
 5. Korzyści dla inwestora: brak ryzyka błędu ludzkiego ze strony projektanta oraz optymalne wykorzystanie możliwości użytych materiałów tak, by strop prefabrykowany idealnie spełnił swoją rolę.
 6. Gwarancja zachowania deklarowanych parametrów. Prefabrykaty powstają w fabrykach przy wykorzystaniu profesjonalnego sprzętu i pod czujnym nadzorem jakościowym.
 7. Mniejsze zużycie drewna – dzięki temu, że deskowanie układa się tylko pod wieńce i podciągi przy otworach.
 8. Dobra dźwiękoszczelność i świetne parametry izolacyjne.

Rodzaje stropów prefabrykowanych


Na podstawie projektu budowlanego dobiera się najlepszy rodzaj stropu prefabrykowanego. Bardzo często ich konstrukcja naśladuje tradycyjne stropy gęstożebrowe, tyle tylko, że do ich wykonania stosuje się gotowe elementy. W ten sposób można zastąpić także dość skomplikowane stropy monolityczne. Poniżej prezentujemy najczęściej wykorzystywane stropy z prefabrykatów:

Stropy z płyt kanałowych


Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są stropy płytowe płaskie. Ważnym atutem są tutaj duże formaty płyt, dzięki czemu ten rodzaj stropów znajduje zastosowanie w budownictwie kubaturowym. Podstawą takiego stropu są płyty stropowe kanałowe (w tym płyta żerańska) dostępne w różnych wysokościach i szerokościach.

O ile płyty typu Żerań zapewniają dość ograniczoną rozpiętość, o tyle płyty kanałowe mogą mieć rozpiętość nawet kilkunastu metrów. Jednocześnie, są dość lekkie i cienkie, biorąc pod uwagę, jak duże obciążenia są w stanie wytrzymywać. Ich główną zaletą jest szybki i łatwy montaż. Przy czym warto zaznaczyć, że budowa stropu z płyt kanałowych wymaga wykorzystania ciężkiego dźwigu.

Coraz więcej dużych obiektów, np. galerii handlowych bazuje właśnie na stropach płaskich z płyt kanałowych. Takie rozwiązanie można zastosować także w przypadku domów jednorodzinnych.

Stropy gęstożebrowe


Tradycyjne stropy gęstożebrowe same w sobie stanowią poniekąd rodzaj stropów prefabrykowanych. Ich podstawą są bowiem żelbetowe belki, pomiędzy którymi stosuje się pustaki betonowe, żwirowo-betonowe oraz ceramiczne.
Tradycyjna konstrukcja zakłada jednak wylewanie nadbetonu, podczas gdy w pełni prefabrykowane stropy gęstożebrowe bazują na odpowiednio dostosowanej do konstrukcji płycie.

Stropy gęstożebrowe są bardzo szybkie i stosunkowo tanie w budowie, a na przestrzeni lat odznaczają się bardzo wysoką trwałością. Nie dziwi zatem fakt, że jest to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów stropów prefabrykowanych w budownictwie jednorodzinny.

Stropy płytowo-żebrowe


Konstrukcja ta składa się prefabrykowanych żeber żelbetowych połączonych ze sobą zbrojonymi strzemionami, zgrzewaną siatką, a także cienką półką betonową. Tego typu stropy są dosyć cienkie, a mimo to wytrzymują bardzo duże obciążenia. Można je również wnosić na dużej rozpiętości.

Użycie materiału jest tutaj niskie, co przekłada się także na niższe koszty. Stropy płytowo-żebrowe można stosować w budynkach przemysłowych, budynkach użyteczności publicznej, a także w budynkach mieszkalnych. Lżejsze stropy płytowo-żebrowe sprawdzą się także jako stropodach. Ich maksymalna rozpiętość może sięgać nawet 30 metrów.

Sposób montażu stropów prefabrykowanych

Przede wszystkim zawsze należy trzymać się ścisłych instrukcji od producenta. Niemniej jednak pewne kroki będą takie same w większości przypadków:

 1. ułożenie paneli za pomocą lekkiego dźwigu samochodowego. Pamiętaj o dostosowaniu się do zalecanej głębokości oparcia na murach;
 2. przygotowanie wieńca stropowego;
 3. przygotowanie zbrojenia oraz szalunku przy łączeniach płyt;
 4. betonowanie wieńca i połączeń;
 5. pielęgnacja betonu – nie powinien się przesuszyć przez minimum tydzień by uniknąć rys.

Jak wybrać odpowiedni strop do domu?


Wybór właściwego stropu zależy przed wszystkim od charakterystyki budynku.

Decyzję podejmuje architekt będący twórcą gotowego projektu. Jak wiadomo, gotowe projekty trzeba jednak zaadaptować do specyfiki działki, a to oznacza możliwość wprowadzenia pewnych zmian. W związku z tym, możliwe jest zastosowanie nieco innego stropu aniżeli ten wybrany przez architekta.

Stropy prefabrykowane są bardzo uniwersalne i bardzo często można je zastosować zamiast stropów tradycyjnych monolitycznych oraz gęstożebrowych.
Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim rozpiętość. Każdy strop ma maksymalną rozpiętość, do jakiej może być zastosowany.

Z prefabrykatów najmniejszą rozpiętość ma płyta żerańska, podczas gdy największą stropy płytowo-żebrowe oraz płyty kanałowe. A zatem, podobnie jak mury oporowe prefabrykowane, tak samo stropy muszą być dobrane do specyfiki budynku, ale również warunków wodno-gruntowych.

Stropy z płyt prefabrykowanych umożliwiają dostosowanie rozwiązania do indywidualnych potrzeb inwestora, a także do obciążeń, jakie będzie generował budynek. Na strop z prefabrykatów chętnie decydują się inwestorzy, którzy chcą zaoszczędzić zarówno czas, jak również wydatki na kompleksową budowę domu.

Polecamy nasze prefabrykaty betonowe jak np. słupy żelbetowe.

Powiązane frazy: płyty prefabrykowane, montaż stropu z płyt prefabrykowanych, strop wykonany z płyt prefabrykowanych, deskowanie wieńców, płyty spk, strop z płyt, krótki czas montażu, płyty stropowe, strop prefabrykowany.