Strop gęstożebrowy – kiedy wybrać to rozwiązanie?

Strop gęstożebrowy – kiedy wybrać to rozwiązanie?


Stropy gęstożebrowe to jeden z najczęściej wybieranych rodzajów stropów żelbetowych w budownictwie jednorodzinnym. Jest bardzo trwały, a jednocześnie prosty w montażu. Ryzyko popełnienia błędów konstrukcyjnych jest tu dużo niższe, aniżeli w stropach monolitycznych. Budowa takiego stropu nie wymaga ciężkiego sprzętu. W tym artykule dowiesz się, czym właściwie jest strop gęstożebrowy, jakie są jego zalety, a także, w jakich wariantach występuje.

Co to jest strop gęstożebrowy?


Strop gęstożebrowy to strop złożony z belek prefabrykowanych, pustaków wypełniających przestrzeń pomiędzy belkami, a także warstwy nadbetonu. Na warstwach nośnych układany jest żelbetowy wieniec. Zagęszczenie stopów w dużej mierze decyduje tu o trwałości, a także odporności na zginanie. Jego grubość mieści się w przedziale od 19 do 30 cm. Jeśli chodzi o możliwą rozpiętość, zwykle nie przekracza ona 7,2 metra, jednak istnieje możliwość „rozciągnięcia” stropu gęstożebrowego nawet do 10 metrów. To decyduje o jego wszechstronnym zastosowaniu w różnych rodzajach domów jednorodzinnych. Stosowane tu wyroby betonowe to przede wszystkim prefabrykowane belki, zbrojone wieńce, ale również mieszanka potrzebna do wykonania nadbetonu.

Jakie zalety posiada strop gęstożebrowy?


Prawidłowo wykonany strop gęstożebrowy jest konstrukcją bardzo trwałą i nośną. Jest zdolna do równomiernego rozprowadzania nawet bardzo wysokich obciążeń. Na wszechstronne zastosowanie tego stropu wpływa przede wszystkim możliwość wyboru rozstawu belek, jak również materiałów, które zostaną wykorzystane do wypełnienia wolnych przestrzeni. W odróżnieniu od stropy monolitycznego, stropy gęstożebrowe nie wymagają pełnego deskowania. W zupełności wystarczy jedynie deskowanie pod prefabrykowane belki.
Kolejnym plusem jest to, że strop gęstożebrowy jest bardzo prosty w montażu, dzięki czemu, jest lubiany przez firmy budowlane. Trudniej tu o poważne błędy konstrukcyjne, które mogłyby negatywnie odbić się na trwałości całego budynku. Jednocześnie, strop gęstożebrowy bardzo często można zastosować zamiast bardziej skomplikowanego stropu monolitycznego. Cenowo może się okazać nieco droższym rozwiązaniem, ale korzyścią jest krótszy czas budowy domu.

Jakie są słabsze strony stropów gęstożebrowych?


Wadą może być stosunkowo mała rozpiętość. Domyślne systemy dostawców przewidują maksymalną rozpiętość do 7,2 metra, natomiast istnieje możliwość dostosowania konstrukcji do maksymalnej rozpiętości wynoszącej 10 metrów. Wciąż jest to jednak nieco mniej, niż w przypadku stropów monolitycznych. Tutaj ciekawą alternatywą mogą być również prefabrykowane płyty stropowe kanałowe, które stosuje się w celu skrócenia czasu budowy domu. Strop gęstożebrowy wymaga także dodatkowych nakładów finansowych z tytułu pustaków, które wypełniają przestrzeń między belkami. Błędy konstrukcyjne na etapie montażu mogą prowadzić do klawiszowania, czyli wyraźnego pękania dolnej części stropu wzdłuż belek.

Rodzaje stropów gęstożebrowych


Istnieje kilka rodzajów żelbetowych stropów gęstożebrowych. Różnice konstrukcyjne pomiędzy nimi są dosyć istotne, a zatem warto sprawdzić, czym charakteryzują się poszczególne typy. Najczęściej spotkamy się ze stropami Teriva oraz Ackerman, aczkolwiek sporym zainteresowaniem cieszą się także: Recto, Ceram, Miro czy też Fert. Konkretny rodzaj stropu gęstożebrowego dobiera się pod kątem charakterystyki budynku oraz generowanych obciążeń, zupełnie jak mury oporowe prefabrykowane. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rodzaje stropów gęstożebrowych:

Stropy Teriva


Podstawą tego stropu są belki betonowe zbrojone kratownicami. Pomiędzy belkami stosuje się zazwyczaj pustaki betonowe, pustaki żwirowo-betonowe, a także pustaki keramzytowe. Na elementach nośnych stosowane są zbrojone wieńce żelbetowe. Otwory pustaków są zamykane, tak, aby wylewany beton nie wypełnił ich wnętrza. Dzięki temu można obniżyć wagę takiego stropu. Teriva to jeden z najczęściej stosowanych rodzajów stropów gęstożebrowych. Jest dostępny w kilku standardowych wariantach dobieranych pod kątem rozpiętości bryły i obciążeń.

Stropy Akermana


W przypadku stropu Akermana rezygnuje się z betonowych belek. Podstawą takiego stropu są ceramiczne pustaki Akermana zwężające się ku górze. Pomiędzy tymi zwężeniami stosuje się pręty zbrojeniowe ze strzemionami. Na konstrukcji nośnej stosuje się wieniec stropowy. W odróżnieniu od stropu Teriva, Akerman wymaga pełnego deskowania pod pustaki ceramiczne. Ostatnią fazą jest wylanie nadbetonu, który wypełnia także zwężenia pomiędzy pustakami. Jest to nieco starszy typ stropu gęstożebrowego, współcześnie stosowany dość rzadko.

Stropy Rector


W nowoczesnym budownictwie często stosuje się także strop gęstożebrowy Rector. Głównym elementem konstrukcyjnym stropu Rector są belki sprężone. Wyglądają one nieco jak płyta żerańska. Pomiędzy belkami stosuje się pustaki betonowe. Całość zbroi się siatką stalową, a także prętami żebrowymi. Następnie, na tak przygotowane warstwy wylewa się nadbeton, zwykle o grubości 4 – 10 cm. Taki strop bardzo dobrze przenosi obciążenia, jest stosunkowo lekki oraz bardzo odporny na uginanie. Jest także dość skomplikowany w budowie, co oznacza wyższe koszty oraz czasami trudność w znalezieniu ekipy, która wykona taki właśnie strop.

Stropy Ceram


W przypadku stropu Ceram stosuje się specjalne belki zbrojone wykonane ze stali i ceramiki, pomiędzy którymi układa się pustaki ceramiczne z wypustkami w górnej części. Podobnie jak w przypadku innych stropów gęstożebrowych, górną warstwę stanowi nadbeton, którym można uzyskać docelową grubość. To dość prosta konstrukcja, która odznacza się dużą lekkością przy dużej wytrzymałości. Bardzo zbliżonym rozwiązaniem są stropy Fert.

Kiedy warto wybrać stropy gęstożebrowe?


Wytrzymałe i uniwersalne stropy gęstożebrowe znajdują zastosowanie zwłaszcza w budownictwie jednorodzinnym. Wybór konkretnego rodzaju zależy od charakterystyki budynku, a zwłaszcza rozpiętości bryły, układu konstrukcji nośnych, a także obciążeń, jakie będą generowane przez budynek oraz domowników. O wyborze decyduje autor gotowego projektu, aczkolwiek istnieje możliwość wprowadzenia zmian na etapie adaptacji projektu, celem wprowadzenia innego rodzaju stropu. Czasami zastosowanie znajdują tu słupy żelbetowe, z pomocą których można podeprzeć strop na wysokości belek, tak, aby zapobiec klawiszowaniu. Klawiszowanie to dość powszechny mankament stropów gęstożebrowych, ale prawidłowo zrealizowany montaż powinien wykluczyć ryzyko pojawienia się tego problemu i pękania tynku wzdłuż belek.