Strop monolityczny – co warto wiedzieć na temat tej konstrukcji?

Strop monolityczny – co warto wiedzieć na temat tej konstrukcji?


Jednym z najpopularniejszych stropów stosowanych we współczesnym budownictwie jest stop monolityczny. Choć jest on dosyć skomplikowany i czasochłonny w budowie, gwarantuje naprawdę dużą wytrzymałość przy stosunkowo niewielkiej grubości. Tego typu stropy powszechnie stosuje się w domach jednorodzinnych. W tym miejscu dowiesz się, czym charakteryzuje się strop monolityczny, jakie są jego mocne i słabe strony, a także, jak wygląda budowa takiego stropu.

Czym jest strop monolityczny?


Strop monolityczny jest bardzo prosty w swojej konstrukcji. Jego podstawą jest zbrojenie. W tym celu wykonuje się stalowe pręty zbrojeniowe o odpowiedniej średnicy. Biorąc pod uwagę, że strop monolityczny jest zawsze projektowany na podstawie specyfiki konkretnego budynku, także zbrojenie musi spełniać określone wymagania, aby zapewnić budynkowi odpowiednią nośność. Strop jest osadzany na elementach nośnych budynku, a do tego służy wieniec znajdujący się na krawędzi stropu. Zbrojenie jest pokrywane określoną warstwą betonu. Musi ona posiadać odpowiednią grubość. Sama mieszanka także musi być wykonana zgodnie z zaleceniami projektanta. Grubość stropu zależy od rozpiętości. Do 6 metrów stosuje się płytę o grubości do 15-16 cm, natomiast w przypadku większego przekroju odpowiednia będzie grubość 20 cm. Maksymalna rozpiętość wynosi 12 metrów.
I to w zasadzie wszystko, jeśli chodzi o samą konstrukcję stropu. Na warstwę betonu stosuje się izolację akustyczną, jastrych, a następnie docelową posadzką. Biorąc pod uwagę, że stropy monolityczne muszą być solidnie podparte, przy dużej rozpiętości bryły bardzo istotne jest osadzenie na ścianach działowych. Zastosować można także słupy żelbetowe zapewniające punktowe podparcie w najbardziej newralgicznych miejscach. Taki stop ma konstrukcję pełnej, żelbetowej płyty, skąd odniesienie do monolitu. Jak już mówiliśmy, wszystkie parametry stropów monolitycznych są dobierane pod kątem specyfiki budynku przez projektanta.

Jakie zalety posiada strop monolityczny?


Zaletą niewątpliwie jest prosta i solidna konstrukcja, która może zapewnić wysoką wytrzymałość oraz trwałość na obciążenia. Do wykonania takiego stropu nie potrzeba skomplikowanych elementów. Na dobrą sprawę wystarczy wieniec, pręty zbrojeniowe oraz mieszanka betonu o odpowiednich parametrach. Wszystko to dostaniemy bezpośrednio u dostawcy. Nawet same pręty zbrojeniowe nie muszą być docinane na placu budowy, ponieważ można od razu zamówić pręty o określonej długości na podstawie precyzyjnego projektu budowlanego.
Montaż stropu monolitycznego nie wymaga ciężkiego sprzętu w postaci dźwigu. Kolejnym plusem jest to, że strop monolityczny może posiadać nietypowy kształt, a rozpiętość może sięgać nawet 12 metrów. Przy odpowiedniej organizacji pracy, strop monolityczny może kosztować mniej w porównaniu chociażby ze stropami gęstożebrowymi. Biorąc pod uwagę, że u dołu tworzy idealnie równą i jednolitą powierzchnię, niczym płyta żerańska, tynkowanie takiego stropu jest dużo prostsze. Z kolei w przyszłości nie trzeba obawiać się zjawiska klawiszowania. Wśród najważniejszych atutów stropu monolitycznego warto wymienić także bardzo dobrą izolację akustyczną.

Jakie minusy posiadają stropy monolityczne?


Strop monolityczny jest dosyć ciężki, a do prawidłowego rozprowadzania obciążeń niezbędne jest solidne oparcie na ścianach nośnych. Dlatego, wszystkie parametry takiego stropu są dobierane przez autora gotowego projektu na podstawie charakterystyki budynku. To oznacza, że adaptacja gotowego projektu może być dużo droższa, zwłaszcza, jeśli inwestor będzie chciał przesunąć elementy nośne. Nie da się tego zrobić bez zaktualizowania konstrukcji stropu. W przypadku tej konstrukcji ważna jest liczba i średnica zbrojonych prętów, grubość płyty, a także mieszanka betonu.
To wszystko sprawia, że budowa stropu monolitycznego jest dość czasochłonna i skomplikowana. Zachodzi także większe ryzyko popełnienia błędów przez niedoświadczona ekipę budowlaną. Zlecając budowę stropu monolitycznego trzeba mieć pewność, że wybrana ekipa ma doświadczenie i wie, jak tworzy się takie konstrukcje. Alternatywą są dużo prostsze stropy prefabrykowane, które wykorzystują chociażby płyty stropowe kanałowe. Bardzo czasochłonne i uciążliwe jest także deskowanie wymagające dużej ilości drewna cechującego się wysoką jakością. Droższym, ale wygodniejszym rozwiązaniem może być wypożyczenie gotowych zestawów szalunku.

Sposób budowy stropu monolitycznego


Pierwszym krokiem jest wykonanie kompletnego deskowania podpieranego przez stemple. To swoiste rusztowanie niezbędne do stworzenia stropu. Zazwyczaj, do wykonania deskowania wykorzystuje się szalunki rozbieralne. Istnieje zatem możliwość wypożyczenia odpowiednich systemów na okres budowy stropu. Na szalunku układa się zbrojenie. Przy małej rozpiętości może to być zbrojenie jednokierunkowe, jednak znacznie częściej stosuje się zbrojenie dwukierunkowe czyli krzyżowe. Liczba prętów oraz ich średnica ma ogromny wpływ na trwałość stropu i jego odporność na zginanie.
Podstawą zbrojenia są oczywiście wieńce, które w pierwszej kolejności układa się na murze warstwy nośnej. Następnie w ruch idą wyroby betonowe. Zbrojenie jest zalewane betonem aż do uzyskania docelowej grubości stropu. Po kilku tygodniach, gdy strop będzie w pełni związany, usuwa się szalunki. Na ten okres czasu strop często przykrywa się folią, aby kontrolować proces schnięcia. W tym czasie beton nie może być nadmiernie wilgotny, ale także przesuszony. Strop od dołu jest tynkowany, natomiast od góry układa się na nim warstwę termoizolacyjną oraz jastrych. I to w zasadzie wszystko. Choć cały proces wydaje się dość prosty, to dokładność wykonywania poszczególnych prac jest tu kluczowa. Każdy błąd może nieść ze sobą poważne konsekwencje.

W jakich budynkach stosuje się stropy monolityczne?


Stropy monolityczne można stosować w budynkach o rozpiętości nieprzekraczającej 12 metrów. W związku z tym, ten rodzaj stropu znajduje zastosowanie w domach wolnostojących. Elementy niezbędne do stworzenia stropu monolitycznego można pozyskać od dostawców, którzy w swojej ofercie mają także inne produkty z betonu, w tym płyty stropowe czy też mury oporowe prefabrykowane. Strop monolityczny to bardzo solidna i trwała konstrukcja, zapewniająca bardzo dobrą izolacje akustyczną oraz dobre parametry termoizolacyjne. Wbrew pozorom nie musi być także drogi w budowie. Minusem jest to, że proces budowy jest skomplikowany i czasochłonny.