Strop prefabrykowany – czym charakteryzuje się ta konstrukcja?

Strop prefabrykowany – czym charakteryzuje się ta konstrukcja?

Prefabrykowane stropy to dobre rozwiązanie dla tych inwestorów, którzy chcą skrócić czas budowy domu, a także zaoszczędzić na kosztach robocizny. Taki strop buduje się z gotowych elementów przygotowanych fabrycznie. To wygodne rozwiązanie, które ogranicza ryzyko popełnienia błędów, które mogłyby negatywnie rzutować na trwałość budynku. Z tego artykułu dowiesz się, czym są stropy prefabrykowane, jakie są ich mocne strony, a także, jakie mają rodzaje.

Czym są stropy prefabrykowane?


Prefabrykacja to proces polegający na fabrycznym przygotowaniu elementów z myślą o późniejszym montażu na placu budowy. Najprostszym porównaniem będzie tu po prostu pudełko klocków. Zostały one wykonane wcześnie w fabryce, ale to od Ciebie zależy, co z nich zbudujesz. Tak samo jest ze stropami prefabrykowanymi, które wznosi się dużo szybciej, a ryzyko popełnienia błędów na etapie prac budowlanych jest tu dużo niższe, aniżeli w przypadku tradycyjnych stropów. Na plac budowy inwestor otrzymuje gotowe elementy, które następnie zostaną złożone i utwierdzone w trwały strop przez wykwalifikowanych fachowców.
Stropy prefabrykowane są bardzo wytrzymałe i odporne na zginanie. Bardzo istotną kwestią jest jednak rozpiętość, czyli odległość pomiędzy miejscami oparcia na zewnętrznych oraz wewnętrznych elementach nośnych, takich jak chociażby ściany nośne czy też słupy żelbetowe. Strop musi być zatem wykonany pod kątem określonej rozpiętości, ponieważ tylko w ten sposób zachowa odpowiednie parametry. Warto nadmienić, że producenci bardzo często wykonują konkretny strop prefabrykowane na podstawie wcześniej dostarczonego projektu budowlanego.

Jakie korzyści płyną z wyboru stropu prefabrykowanego?


Z perspektywy projektantów, strop prefabrykowany oznacza większą wygodę i możliwość wyboru poszczególnych elementów na podstawie szczegółowej dokumentacji i specyfikacji. Ponadto, uzyskuje się gwarancję otrzymania stropu w stu procentach dostosowanego do charakterystyki budynku. Sam inwestor może natomiast liczyć na niższe koszty, a także krótszy czas budowy. Strop z elementów prefabrykowanych montuje się dużo szybciej, a ponadto, istnieje mniejsze ryzyko popełnienia kosztownych błędów, które mogłyby negatywnie rzutować na trwałość całego budynku.
Jednocześnie, zamówione elementy mają określone parametry. Źle wykwalifikowany robotnik na placu budowy potrafi niestety spartaczyć chociażby wyroby betonowe przez co strop nie będzie miał wymaganej nośności. Obecnie, mocno ograniczona liczba fachowców sprawia, że ryzyko trafienia na mało wykwalifikowanych robotników jest niestety wysokie. Strop prefabrykowany daje większą gwarancję bezpieczeństwa i dobrze wykonanej pracy.

Rodzaje stropów prefabrykowanych – jak dobrać najlepsze rozwiązanie?


Stropy prefabrykowane bardzo często posiadają taką samą strukturę, co tradycyjne stropy, tyle tylko, że są wykonane z gotowych elementów, które można zamontować dużo szybciej. Aktualnie, budowa domu z prefabrykowanych elementów cieszy się coraz większą popularnością. Strop zawsze dobiera się pod kątem specyfiki budynku: bryły, rozpiętości, wykorzystanych materiałów budowlanych. Do wyboru mamy następujące rodzaje stropów:

Stropy prefabrykowane płytowo-żebrowe


Są to stropy złożone z dwóch żeber głównych połączonych podłużnie oraz poprzecznie strzemionami zbrojonymi, betonową półką oraz zgrzewaną siatką. Prefabrykowane stropy płytowo-żebrowe mogą skutecznie zastąpić stropy monolityczne oraz rusztowe. Można je stosować nawet do rozpiętości 24 metrów przy dużych obciążeniach użytkowych. Płyty stropowe kanałowe są powszechnie stosowane przy budowie większych obiektów, które muszą odznaczać się nienaganną trwałością. To dobry wybór w przypadku domów piętrowych oraz z poddaszem użytkowym o dużej rozpiętości bryły. Istnieje możliwość użycia stropu płytowo-żebrowego jako stropodachu.

Stropy prefabrykowane płaskie


W budownictwie kubaturowym dużym zainteresowaniem cieszą także stropy płytowe płaskie. Obciążenia takich stropów są rozprowadzane przez belki ukryte układane poprzecznie do długości płyty. W płytach zatopione są kratownice przestrzenne, które zapewniają większą trwałość podczas transportu oraz montażu. Dla poprawienia termoizolacji, w płytach stropowych często stosuje się wkładki z tworzywa lub po prostu styropian. Prawidłowo wykonane stropy prefabrykowane płaskie mogą dobrze znosić obciążenie nawet do 30 kN/m3. Dlatego też, ten rodzaj stropów zwykle znajduje zastosowanie w budownictwie kubaturowym, np. przy budowie parkingów wielopoziomowych, galerii handlowych czy też większych biurowców.

Stropy prefabrykowane gęstożebrowe


Szerokie zastosowanie w budownictwie znajdują stropy gęstożebrowe. Także one doczekały się swojej wersji z prefabrykatów. Tego typu stropy można układać na prefabrykowanych belkach żelbetowych, kratownicach stalowych oraz belkach ceramiczno-żelbetowych. Maksymalna rozpiętość takich stropów wynosi ok. 7 metrów. Dla strunobetonowych stropów rozpiętość ta wynosi do 10 metrów. Pomiędzy belkami stosuje się lekkie pustaki stropowe, głównie ze żwirobetonu lub keramzytobetonu. Plusem tej konstrukcji jest stosunkowo niska wysokość przekroju. Parametry gęstożebrowych stropów z prefabrykatów sprawiają, że znajdują one szerokie zastosowanie w domach mieszkalnych.

W jaki sposób montowane są stropy prefabrykowane?


Producenci stropów zwykle dostarczają instrukcję, zgodnie z którą należy postępować. Jednakże firmy budowlane zazwyczaj mają swój porządek prowadzenia prac. Pierwszym krokiem jest ułożenie płyty przy pomocy dźwigu samochodowego. Tutaj konieczne jest prawidłowe oparcie paneli na kurach. Na tym etapie budowy prefabrykowanego stropu zastosowanie często znajduje płyta żerańska. Czas na przygotowanie wieńca stropowego. W tradycyjnej technologii budowy stosuje się szalunek rozbieralny, ale coraz częściej zastosowanie znajdują kształtki wieńcowe, które zostaną wykorzystane jako szalunek tracony.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie zbrojenia oraz szalunku w miejscach łączenia płyt. Bardzo istotną kwestią jest liczba prętów zbrojeniowych o odpowiedniej średnicy. Szalunkiem są drewniane deski, które można podwieszać na drucie lub podetrzeć od dołu stemplami. Po wykonaniu zbrojenia następuje zabetonowanie wieńca oraz złączeń. Odpowiednią mieszankę zgodnie z wytycznymi producenta można zamówić z okolicznej betoniarni, aczkolwiek, jeśli firma budowlana dysponuje wykwalifikowanymi pracownikami, mieszanka może zostać przygotowana na miejscu. Przez następne tygodnie strop należy zwilżać, co pozwoli nabrać mu odpowiednich parametrów.

Jakimi parametrami posiada strop prefabrykowany?


Wybierając strop prefabrykowany należy zwrócić uwagę na kluczowe parametry, które decydują o tym, czy wybrany strop sprawdzi się w naszym domu. Jednym z podstawowych parametrów jest rozpiętość, na jakiej można zastosować wybrany strop. Konstrukcja musi być odpowiednio odporna na zgięcia pod wpływem określonych obciążeń. To kolejny parametr. Każdy strop prefabrykowany posiada maksymalne obciążenie, które może wytrzymać. Dochodzi do tego wysokość przekroju, rodzaj zbrojenia oraz mieszanka betonu. Podobne parametry cechują inne materiały z prefabrykatów, np. mury oporowe prefabrykowane. Inwestor nie musi sobie jednak zaprzątać głowy tyloma szczegółami, ponieważ wybór odpowiednich materiałów leży po stronie projektanta. Strop prefabrykowany jest produkowany na podstawie dostarczonego projektu budowlanego.