Strop żelbetowy – jak wybrać odpowiedni rodzaj stropu?

Strop żelbetowy – jak wybrać odpowiedni rodzaj stropu?


Strop żelbetowy to konstrukcja stropowa wykonana z betonu oraz żelaza. Niektóre rodzaje stropów sięgają także po inne materiały, jak chociażby bloczki keramzytobetonowe i pustaki ceramiczne. Każdy strop żelbetowy posiada określone parametry i musi być odpowiednio dostosowany do charakterystyki budynku, zwłaszcza docelowych obciążeń oraz rozpiętości bryły. W tym artykule omawiamy najpopularniejsze rodzaje stropów żelbetowych.

Co to jest strop żelbetowy?


Jedną z najczęściej spotykanych konstrukcji stropowych we współczesnym budownictwie są właśnie stropy żelbetowe, które w przeszłości wyparły stropy drewniane. Jak sama nazwa wskazuje, strop żelbetowy składa się z dwóch elementów: żelaznego (stalowego) zbrojenia, a także betonowej płyty, która zakrywa zbrojenie. Czasem, dla wzmocnienia i wypełnienia konstrukcji stosuje się także pustaki ceramiczne czy bloczki keramzytobetonowe, jak chociażby w przypadku stropu gęstożebrowego.
W jakim celu stosuje się stropy żelbetowe? Obciążenia generowane w trakcie eksploatacji budynku muszą być prawidłowo rozprowadzane aż do fundamentów i do gruntu. Strop umożliwia nam swobodne poruszanie się po kondygnacji, rozkładając obciążenia na elementy nośne, przede wszystkim ściany zewnętrzne, ściany działowe, a czasem także słupy żelbetowe. Nowoczesna technologia stosowana we współczesnym budownictwie oferuje nam kilka rodzajów żelbetowych stropów. Wybór właściwego stropu zależy przede wszystkim od charakterystyki budynku.

Jakie zalety posiadają stropy żelbetowe?


Stropy żelbetowe to bardzo solidne i stabilne konstrukcje zdolne do wytrzymania bardzo dużych obciążeń. Mogą być stosowane zarówno w domach jednorodzinnych, jak również dużych obiektach kubaturowych, jak chociażby bloki mieszkalne czy galerie handlowe. Prawidłowo wykonany strop żelbetonowy gwarantuje wysoką trwałość na przestrzeni wielu lat. Kolejnym plusem jest dostępność wszystkich elementów potrzebnych do skonstruowania tego typu stropów, dzięki czemu, stosunek ceny do jakości jest naprawdę korzystny.
Elementy niezbędny do zbudowania stropu żelbetowego można zakupić na podstawie gotowego projektu budowlanego. Należy uwzględnić mieszankę betonu, wieńce, a także pręty zbrojeniowe o odpowiedniej średnicy. Dostawcy produktów betonowych oferują nam również prefabrykowane płyty, bloczki do wypełnienia stropów gęstożebrowych, czy też mury oporowe prefabrykowane. Dzięki temu, budowa domu jest procesem dużo szybszym i mniej problematycznym.

Rodzaje stropów żelbetowych


W budynkach wznoszonych w technologii murowanej można zastosować wiele rodzajów stropów żelbetowych. Decydująca jest w tej kwestii charakterystyka budynku, jego kubatura, powierzchnia, wykorzystane materiały budowlane. Najczęściej spotykanymi rodzajami stropów żelbetowych są: strop monolityczny, strop gęstożebrowy, strop prefabrykowany, a także strop ceramiczny. Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę poszczególnych stropów.

Strop monolityczny


W stropie monolitycznym niezbędne jest wykonanie mocnego deskowania. Następnie na części nośnej montuje się wieńce, a od nich prowadzi się zbrojenie w postaci prętów stalowych o odpowiedniej średnicy. Całość zalewa się betonem aż do uzyskania stropu o oczekiwanej grubości. Stropy monolityczne są niezwykle solidne i trwałe, zapewniają dobrą termoizolację i izolację akustyczną, a ponadto nie są drogie. Budowa takiego stropu jest jednak dość skomplikowana i czasochłonna, a co więcej, strop monolityczny musi być idealnie dostosowany do specyfiki budynku. Stropy monolityczne stosuje się do rozpiętości bryły nieprzekraczającej 12 metrów.

Strop gęstożebrowy


W stropach gęstożebrowych deskowanie wykonuje się pod belki stropowe. Pomiędzy nimi umieszcza się pustaki nazywane również kształtkami wieńcowymi. Po usytuowaniu pustaków można przejść do zbrojenia wieńca oraz żebra rozdzielczego. Przed wylaniem betonu całość polewa się wodą, tak, aby pustaki nie chłonęły wilgoci z mieszanki betonowej wylanej na belki i stropy. Wyroby betonowe w przypadku stropów gęstożebrowych są bardzo istotne. Mamy tu nie tylko mieszankę betonu, ale w wielu przypadkach także bloczki z keramzytobetonu umieszczane pomiędzy belkami. Rozpiętość w przypadku stropów gęstożebrowych zwykle nie przekracza 10 metrów.

Strop ceramiczny


To dość nowatorskie rozwiązanie, w których stosuje się pustaki ceramiczne. Do ich ułożenia potrzebne jest pełne deskowanie. Wyłożone pustaki ceramiczne wylewa się betonem. Konstrukcja może być dodatkowo zbrojona. Zaletą tego typu stropów jest lekkość w przełożeniu na grubość oraz trwałość takiej konstrukcji. To zresztą niejedyne z innowacyjnych rozwiązań. Przy budowie stropów zastosowanie znajduje także płyta żerańska oraz wiele innych elementów, które pozwalają przyspieszyć proces budowy domu, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów.

Stropy prefabrykowane


Omawiając rozwiązanie jakim jest strop żelbetowy nie sposób nie wspomnieć o stropach prefabrykowanych, które są coraz częściej stosowane we współczesnym budownictwie. Jak sama nazwa wskazuje, do ich elementów wykorzystuje się gotowe elementy, które następnie mocuje się w budynku, bez konieczności prowadzenia czasochłonnych prac na placu budowy. Proces wylewania betonu można zastąpić wyłożeniem gotowej płyty. Dobrym przykładem są płyty stropowe kanałowe, które coraz częściej znajdują zastosowanie przy budowie stropów prefabrykowanych.

Jak wybrać odpowiedni strop żelbetowy?


Strop dobiera się na podstawie kilku istotnych czynników. Pierwszym z nich jest kubatura budynku oraz rozpiętość pomiędzy poszczególnymi fragmentami konstrukcji nośnych, na których układany jest strop. Ważną kwestią jest także rodzaj budynku, zastosowane materiały budowlane, a także finalne obciążenia, jakie będą przekazywane przez strop żelbetowy do elementów nośnych. Zazwyczaj, to architekt będący autorem projektu dobiera rodzaj i parametry stropu do charakterystyki budynku. W trakcie adaptacji projektu można jednak wprowadzić zmiany i zastosować inny rodzaj stropu, ale w wielu przypadkach oznacza to dość spore wydatki.